Pożegnanie Tośka

2 grudnia 2017 roku odszedł do Wieczności wieloletni członek Oleskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego – Teofil Polak.

Urodził się 10 grudnia 1944 roku w Targanicach koło Andrychowa, skąd wraz z rodzicami, braćmi i siostrą przesiedlił się do Olesna na Opolszczyźnie. Ukończył studia na Politechnice Gliwickiej oraz podyplomowe w Łodzi. Swoje zawodowe życie poświęcił roszarnictwu. Ponad 40 lat pracował w Zakładach Lniarskich Linopłyt, na początku w Starym Oleśnie, a potem jako naczelny dyrektor w Wołczynie. Praca ta była jego pasją.

Realizował się także w życiu prywatnym. Z żoną Zofią, z którą przeżył ponad 50 lat, miał syna i córkę oraz czterech wnuków, będących jego wielką dumą. Poświęcał im wiele czasu. Sporo z nimi podróżował, zarówno nad polski Bałtyk, do Sianożęt, jak i  w góry, gdzie wędrował po szlakach tatrzańskich, karkonoskich i beskidzkich. Tam też często jeździł z nimi na nartach. Co roku brał udział w rejsach mazurskich, podziwiając Polską Krainę Jezior. Uwielbiał także poznawać świat i razem z dziećmi i wnukami zwiedził prawie całą Europę, część Afryki i Azji. Często wspominał wspólny wyjazd do Chin, gdzie bez znajomości języka mandaryjskiego zorganizował urodziny wnuka…

Bardzo kochał najbliższych, ale jednocześnie potrafił okazać swoje serce przyjaciołom, znajomym i sąsiadom, którzy licznie towarzyszyli mu podczas jego ostatniej ziemskiej drogi.

Teofil był niezwykle aktywnym człowiekiem. Zawsze chętnym do nauki, otwarty dla ludzi, szczególnie lokalnej społeczności. Podczas całego zawodowego życia służył w Ochotniczej Straży Pożarnej, wielokrotnie narażając swoje życie, by ratować innych. Był honorowym dawcą krwi.

Wśród jego zainteresowań była numizmatyka. Kolekcjonowaniem monet zaraził swoich wnuków, dla których rozpoczął swoją przygodę z monetami. Potężna kolekcja stanowi dziś wspaniałą pamiątkę po Dziadku. Dzięki tej pasji, my, członkowie PTN mieliśmy zaszczyt poznać Tośka i z pewnością pozostanie on w naszej pamięci.